مقایسه دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت رومانی

مقایسه دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت رومانی

دانشگاه پزشکی و داروسازی کارول داویلا (Carol Davila University) ، بخارست

دانشگاه کارول داویلا از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین دانشگاه‌های پزشکی در رومانی است که یک پزشک مهاجر فرانسوی‌الاصل به نام کارول داویلا در سال 1857 آن را در شهر بخارست تاسیس کرد. این دانشگاه محبوب در میان دانشجویان بین‌المللی تحولات بسیار زیادی را پشت سر گذاشت و در نهایت از دسامبر سال 1989 به یک دانشگاه دولتی مستقل از لحاظ علمی و مالی تبدیل شد.

دانشگاه کارول داویلا در رومانی مورد تایید وزارت بهداشت ایران است و فرصت تحصیل به زبان‌های مختلفی مانند انگلیسی و رومانیایی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد.
در حال حاضر بیش از 5500 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند و روز به روز نیز بر تعداد دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌ پزشکی و زیرشاخه‌های آن نیز در این دانشگاه اضافه می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع نیز امکان شرکت در یک دوره یک ساله مقدماتی یادگیری زبان رومانیایی است که به عنوان دوره   Preparatory Course شناخته می‌شود. مزایای تحصیل در دانشگاه پزشکی و داروسازی کارول داویلا فقط به همین موارد ختم نمی‌شود.

دانشگاه کارول داویلا با بیش از 20 بیمارستان تخصصی در سراسر رومانی همکاری دارد و از تجهیزات آموزشی مدرن و تخصصی برای آموزش دانشجویان بهره می‌برد. کیفیت آموزشی بالا در کنار شهریه‌های بسیار مقرون به صرفه تحصیل توجه هر دانشجویی را به خود جذب می‌کند. دانشکده‌های مختلفی در این دانشگاه وجود دارد که از این موارد می‌توان به دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده داروسازی و دانشکده مامایی و پرستاری اشاره کرد. شهریه تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه معادل 7500-8000 یورو و شهریه تحصیل در دیگر زیرشاخه‌های پزشکی نیز با توجه به مدت زمان تحصیلتان متغیر است.

دانشگاه پزشکی و داروسازی گریگور تی پوپا

 

(Grigore T. Popa University)، معروف به دانشگاه یاش

دانشگاه پزشکی و داروسازی گریگور تی پوپا یکی از برترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های رومانی است که جایگاه خوبی در رتبه‌بندی جهانی دارد. این دانشگاه در سال 1879 در شهر یاش رومانی تاسیس شد و دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در این دانشگاه از بیش از 70 کشور مختلف در سراسر جهان هستند. میزان محبوبیت این دانشگاه در میان دانشجویان بین‌المللی به اندازه‌ای است که تقریباً از بیش از 10 هزار دانشجویی که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، بیش از 2500 نفر از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. 
دلیل این محبوبیت چیست؟ علاوه بر کیفیت بالای آموزشی، معتبر بودن مدرک تحصیلیتان توسط سازمان‌های ARACIS و IEP_EUA و بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات مدرن و پیشرفته، فرصت تحصیل به زبان انگلیسی، فرانسوی و رومانیایی نیز باعث محبوبیت روزافزون این دانشگاه شده است.
این دانشگاه دارای 4 دانشکده مختلف است که عبارتند از: دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده داروسازی و دانشکده مهندسی زیست پزشکی. شما برای تحصیل در این دانشگاه احتیاجی به شرکت در هیچ آزمون ورودی ندارید و ارزیابی شما فقط بر اساس نمرات دوره دبیرستان انجام می‌شود. علاوه بر این، شهریه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی معادل 7500 یورو سالیانه و شهریه تحصیل در دیگر دوره‌ها نیز با توجه به مدت زمان تحصیلتان متفاوت است.

دانشگاه پزشکی و داروسازی ویکتور بابش (Victor Babeș University)، معروف به تیمیشوآرا

دانشگاه پزشکی و داروسازی ویکتور بابش یکی از برترین دانشگاه‌های پزشکی و داروسازی دولتی رومانی که در شهر تیمیشوآرا واقع و به افتخار دانشمند برجسته رومانیایی ویکتور بابش نامگذاری شده است. این دانشگاه تاکنون پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته است و بیش از 25 هزار دانشجو از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند که درصد بالایی از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی بوده‌اند. این دانشگاه دولتی در ابتدا فعالیت خود را فقط با چهار بیمارستان شروع کرد و به تدریج همکاری خود را با 12 بیمارستان در سراسر شهر گسترش داد.
فرصت تحصیل به زبان انگلیسی، فرانسوی و رومانیایی در سه دانشكده مختلف پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه توجه هر دانشجوی بین‌المللی را به خود جلب می‌کند. همچنین فرصت‌های شغلی بسیار زیاد و مختلفی پس از تحصیل پیش روی شماست.

دانشگاه پزشکی و داروسازی ایولیو هاتیگانو (Iuliu Hațieganu)، کلوژ-ناپوکا

دانشگاه پزشکی و داروسازی ایولیو هاتیگانو در سال 1919 تاسیس شد و دانشجویان بین‌المللی بسیاری نیز از سراسر دنیا مشتاق تحصیل در این دانشگاه هستند. این دانشگاه در شهر کلوژ-ناپوکا قرار دارد که یکی از محبوب‌ترین و پیشرفته‌ترین شهرهای رومانی است. بنابراین فرصت‌های کاری زیادی بعد از اتمام تحصیلاتتان پیش روی شما خواهد بود. تمامی این مزایا را در کنار فرصت تحصیل به زبان انگلیسی، فرانسوی و رومانیایی قرار دهید و در نهایت تجربه‌ تحصیل بی‌نظیر و منحصر به فردی را در رومانی خواهید داشت.
تخصص‌های مختلفی از جمله پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه ارائه می‌شود که به دلیل کیفیت بالای آموزش و برخورداری از تجهیزات و امکانات پزشکی مدرن در میان دانشجویان بین‌المللی بسیار پرطرفدار است.