تحصیل در رومانی

تاریخچه کشور رومانی و اطلاعات مهم درباره این کشور


کشور رومانی در جنوب شرق اروپا و شمال شبه جزیره بالکان و در حاشیه رودخانه دانوب قرار دارد کشور رومانی بزرگترین کشور حوزه بالکان می باشد. مساحت این کشور 237500 کیلومتر مربع میباشد و از شرق و شمال به جمهوری اوکراین وملداوی از جنوب شرقی به دریای سیاه از جنوب غربی به جمهوری صربستان از جنوب به بلغارستان و از غرب به مجارستان محدود می شود.

رومانی دارای تاریخ غنی و کهنی میباشد نام قدیم این کشور داچیا میباشد.اما شبیه هرکشور دیگری درگیر جنگ های متعددی بوده است وبه مدت چند سال به عنوان مستعمره روم باستان قرار داشته است.

شهرهای حال حاضر در کشور رومانی از معماری های خاص و مدرن برخوردار هستند. چیز جالبی که در برخی از این شهرهای خواهید دید معماری سقف های خونه ها به سبک سقف خانه های شمال ایران می باشند.

این کشور به این منظور که قرارداد پیوستن به حوزه شینگن را دارد و تا اوایل اکتبر سال 2023 وارد اتحادیه اروپا میشود داخل بسیاری از شهر های خود پرچم های خود این کشور و پرچم اتحادیه اروپا را به فراوانی دارند.

مردم کشور رومانی بسیار مهمان نواز و خون گرم می باشند.

شهرهای کشور رومانی هر کدام دارای جاذبه های گردشگری خود هستند و بسیاری از این شهرها از نظر بسیاری از جنبه ها حائز اهمیت هستند همانند شهرهای بخارست که پایتخت این کشور است دیگر شهرهای مهم را در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.


جهت مشاوره رایگان و نحوه پذیرش برای دانشگاه ها می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشدمذهب در کشور رومانی


مطلبی که بسیار مهم می باشد این است که کشور رومانی هرچند که یک کشور سکولار محسوب می شود و هیچ مذهب دولتی ندارد اما یکی از مذهبی ترین کشور های دنیا به حساب می آید. مسحیان ارتودکس بیشترین جمعیت شهروندی این کشور را تشکیل می دهند تقریبا 80 درصد این کشور.
اقلیت مسلمان این کشور واقع در شمال شهر دوبروجا دارای جمعیتی بالغ بر 44 هزار نفر است.

آب و هوای کشور رومانی


به طور کلی میتوان گفت که کشور رومانی همانند کشور ایران چهار فصل می باشد. دما در این کشور به طور میانگین در گرمترین حالت ممکن 22 درجه سانتی گراد و در سرد ترین حالت ممکن -3 می باشد. از آنجایی که کشور رومانی بیشتر مساحت خود را به کوهستان اختصاص داده است بارندگی متداول می باشد رعد و برق رایج است و بارش برف شدید از ماه دسامبر تا اواسط ماه مارس را همراه دارد.

جمعیت و زبان رسمی کشور رومانی


جمعیت این کشور به بیش از 22 میلیون نفر میرسد که همانطور که قبلا هم گفتیم پرجمعیت ترین کشور بالکان به حساب می آید. زبان رسمی کشور رومانی رومانیایی است که دارای ریشه لاتین می باشد.


هزینه های زندگی در کشور رومانی

برخی از هزینه های ضروری در کشور رومانی


ابتدا در مورد یکی از مهم ترین موارد که وسایل نقلیه است چند موارد مثبت و منفی را عنوان می کنیم. در کشور رومانی حمل و نقل تا حدودی یکی از نقاط ضعف این کشور است چرا که این کشور تنها در شهر بخارست سیستم مترو دارد و در دیگر شهر های آن اینطور نیست و اما نکته بسیار جالب راجب این کشور این است که هزینه وسایل نقلیه برای افرادی که کتاب می خوانند به صورت رایگان یا با تخفیف می باشد. از جمله وسایل نقلیه رایج می توان به اتوبوس قطار شهری تاکسی اشاره کرد. هزینه بلیط قطار شهری بسیار ناچیز است و بین 40 تا 50 سنت است و اگر تمایل به استفاده از ماشین شخصی خود را دارید طبیعتا هزینه های اضافی از جمله هزینه بیمه هزینه رجیستر کردن و هزینه های این چنینی که به طور متوسط ماهانه بین 100 تا 150 یورو می باشد.
در کشور رومانی بیشتر از برق استفاده می شود تا گاز، اما به طور کلی هزینه های قبض های آب و برق و گاز ماهانه بین 15 تا 30 یورو می باشد. هزینه تلفن ماهانه 7 یورو می باشد. هزینه بیمه درمانی 10 تا 15 یورو. هزینه اینترنت 15 تا 20 یورو. آپارتمان خصوصی 150 تا 400 یورو. خوابگاه 70 یورو. هزینه غذا 150 تا 200 یورو در ماه می باشد.

شهر های مهم کشور رومانی و جاذبه های گردشگری


در شهر ساپانتا که به شهر رنگی معروف است حتی قبرستان که نماد غم است هم رنگی می باشد این شهر دارای قبرستانی با تعداد  800سنگ قبر رنگی می باشد که به جای سوگ و اندوه های نوشته شده رو سنگ قبر ها از نقاشی ها و نوشته جات ادبی و شاعرانه قدیمی است که به آن قبرستان شاد می گویند.

دیگر جاذبه گردشگری این کشور طاق پیروزی است که به دلیل استقلال کشور رومانی به این اسم نامگذاری شده است، این مکان که به کمان پیروزی هم معروف است در شمال بخارست واقع شده است و در آن یک خیابان بسیار زیبا به اسم (کیس لیف) وجود دارد این طاق دارای چندین طاق دیگر است که همانند طاق پیروزی فرانسه می باشد.

از دیگر مکان های گردشگری میتوان به مرکز ادبی رومانی اشاره کرد که قدمتی حدود 120 سال دارد این مکان در بخارست واقع شده است و دارای اهمیت بسیار زیادی است در این مکان تمام مراسم ادبی هنری وکنسرت ها و همایش های مختلف با حضور شاه و ملکه صورت می گیرد این مکان بسیار مهم به عنوان میراث ملی ثبت شده است.

و حال اطلاعاتی راجب هتل یخی رومانی در یکی از شهر های کوهستانی کشور رومانی در مرتفع ترین بخش، شما شاهد اولین هتل یخی در جنوب اروپا هستید که علاوه بر خدماتی همچون رستوران امکانات استراحتی و پیست اسکی شما می توانید به کلیسای یخی در همان مکان هم بروید. 

از جمله شهرهای مهم و دیدنی رومانی می توان به بخارست اشاره کرد این شهر که پایتخت رومانی می باشد. و به پاریس کوچولو معروف است برای افرادی که شب زنده دار هستند و به دنبال کافه یا رستوران هستند توصیه می شود. یا حتی شما می توانید با قدم زدن در پیاده رو های شهر باستانی و قرون وسطایی براسوو و سیگیشوارا از دیدن برج های قرون وسطایی و یا حتی کلیساهای ظریف و ساختمان های پر جنب و جوش آن لذت ببرید.در شهر سیگیشوارا که گفته می شود والد امپالر که الهام بخش دراکولا بوده است در اینجا متولد شده است در خیابان های این شهرقرون وسطایی شما می توانید مغازه های زیبا و رنگارنگ و کافه های زیبا رو ببینید و لذت ببرید.

از دیگر شهر های رومانی که رویداد های مهمی در آن اتفاق افتاده است و تاریخ خاص خود را دارد می توان به آلبا یولیا میباشد که اتحاد ترنسلوانیا و رومانی در این شهر باهم پیمان اتحاد بستن.این شهر دارای موزه ها و کلیسا های بسیار زیاد می باشد که از معروف ترین آنها میتوان به کلیسای کاتولیک رومی قرن سیزدهم نام برد.

دیگر شهر مهم کلوج ناپوکا میباشد که دومین شهر بزرگ رومانی است و دارای فرهنگ و معماری غنی میباشد.

در کل می توان گفت کشور رومانی تاریخ بسیار قوی دارد و سراسر بنا های قدیمی قرون وسطایی و رنسانسی می باشد و به دلیل اینکه نزدیک دریای سیاه است هم از نظر تجاری و هم توریستی پیشرفت چشم گیری داشته است. 


چرا  تحصیل در رومانی؟!

مهمترین مزیت تحصیل در كشور رومانی امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های مورد تایید ایران و با رنکینگ جهانی بسیار خوب در این کشور هست

در این کشور امکان استفاده از آراسموس و انواع بورسیه تخصیلی وجود دارد

پدیرش در دانشگاه های این کشور محدودیت سنی نداره و شما مي توانيد در تمام ترم های یک سال پذیرش دریافت کنید

بعلاوه در این کشور شما اجازه كار دانشجویی دارید

دانشگاه های این کشور با دانشگاه های سراسر دنیا ارتباط و همکاری دارند.

این کشور شما را برای فرصت های شغلی مختلف در سراسر دنیا آماده مي كند. 

این کشور جز اتحادیه اروپاست و براي شما امکان بهره بردن از مزایای تحصیل و زندگی در کشور های اتحادیه اروپا رو فراهم مي كند

این کشور تنوع فرهنگی و تفریحی بسیار زیادی دارد و تحصیل و  زندگی آسون را برای شما فراهم مي كند

مزایای تحصیل در رومانی

یکی از مزیت های برتر تحصیل در رومانی اخذ دو مدرک در یک دوره تحصیلی است. تحصیل در برخی از دانشگاه های این کشور می تواند این مهم را به همراه داشته باشد که دانشجو بتواند در دانشگاههاي كشورهاي آمريكا و ایتالیا نیز تحصیل نمایند. در این صورت فقط با سپری نمودن چند ترم در خاک این کشورها، دانشجو می تواند دو مدرک تحصیلی اخذ نماید.

به طور کلی مزیت های تحصیل در این کشور را می توان چنان بر شمرد:

هزینه مناسب برای تحصیل

تنوع رشته ها

نداشتن محدودیت سنی

تحصیل به زبان انگلیسیلیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 

گروه ب (خوب)

 1. Alexandru Ioan Cuza University )UAIC)
 2. Babes- Bolyai University
 3. Bucharest University of Economic Studies
 4. Polytechnic University of Timisoara صرفا دررشته مهندسی مکانیک
 5. Polytechnic University of Bucharest
 6. Technical University of Cluj-Napoca
 7. The Gheorghe Asachi Technical University of Iasi صرفاً در رشته مهندسي مكانيك
 8. University of Agricultural Sciences and Veterinary MedicineCluj Napoca صرفا در رشته های کشاورزی و جنگلداری
 9. University of Bucharest
 10. West University of Timisoara

گروه ج (متوسط)

 1. Constantin Brancusi University
 2. Dunarea de Jos/ University of Galati
 3. Lucian Blaga University of Sibiu
 4. Ştefan cel Mare University of Suceava
 5. Transilvania University of Brasov
 6. University of Craiova
 7. University of Oradea

 


جهت مشاوره رایگان و نحوه پذیرش برای دانشگاه ها می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشد