دانشگاه "بیبس‌بولیا" رومانی

دانشگاه "بیبس‌بولیا" رومانی

دانشگاه "بیبس‌بولیا" رومانی Babeș-Bolyai University 

در این دانشگاه بیش از 45 هزار دانشجو مشغول به تحصیل می باشند که بیش از 1000 نفر آنها دانشجویان بین‌المللی هستند که برای تحصیل در رومانی به این کشور سفر کرده‌اند. این دانشگاه دارای رتبه کیواس 801-850 می باشد و با 21 دانشکده، از دانشگاه‌های پیشرو در زمینه تحقیقات در اروپای شرقی محسوب می‌شود. دروس این دانشگاه علاوه بر زبان‌های معمول در دانشگاه‌های بین‌المللی رومانی،  به زبان فرانسوی نیز تدریس می‌شود.

دانشگاه بیبس بولیا تنها دانشگاه اروپایی است که چهار دانشکده برای رشته الهیات دارد. حدود 31 درصد دانشجویان این دانشگاه از کشورهای خارج اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا هستند.
دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:

دانشکده ریاضیات و انفورماتیک، فیزیک، شیمی و مهندسی شیمی، جغرافیا، زیست‌شناسی و زمین‌شناسی، علوم محیط زیست، ادبیات، حقوق، تاریخ و فلسفه، روانشناسی و علوم تربیتی، اقتصاد و مدیریت کسب‌وکار، مطالعات اروپایی، تجارت، ارتباطات و مدیریت سیاسی، تربیت بدنی و چهار دانشکده الهیات.

چند موزه در زمینه‌های مختلف مانند علوم طبیعی، جانورشناسی، زمین‌شناسی و فسیل‌شناسی در این دانشگاه قرار دارند که گنجینه‌های بی‌نظیری در خود جای داده‌اند.
 
 
در سال 1995 این دانشگاه بخش مجارستانی خود را نیز دایر کرد و در حال حاضر بیش از 5500 دانشجوی مجارستانی در این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در حال تحصیل می باشند. بخش مجارستانی دانشگاه دارای استقلال نسبی در استخدام اساتید و نام‌نویسی دانشجویان است.