اخبار سایت

شرایط بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور

شرایط بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور

گاهی اوقات اتباع ایرانی، قبل از پذیرش تحصیلی به خارج از کشور، سوابق پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی دارند و تمایل دارند که پرداخت این سوابق، جهت فراهم کردن پشتوانه احتمالی ایام کهن‌سالی آنها ادامه یابد. همچنین، بعضی ایرانیان ساکن خارج بخاطر احتمال بازگشت خود به کشور، می‌خواهند ثبت نام بیمه تامین اجتماعی انجام بدهند و تضمینی برای حقوق ایام بازنشستگی خود داشته باشند. 


در نتیجه سازمان تامین اجتماعی، این امکان را برای این گروه از اتباع ایران بوجود آورده تا در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند، برای ثبت نام بیمه ایرانیان خارج از کشور اقدام کنند. البته برای این ثبت نام شرایط لازم و ارائه مدارک موردنیاز لازم بوده که صرفا پس از پرداخت نرخ حق بیمه مصوب سازمان، فرد متقاضی را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می دهد. لذا، با توجه به میزان اهمیت این نوع از بیمه برای متقاضیان، سامانه اعلام درخواست بیمه ایرانیان خارج از کشور را معرفی می‌کنیم. شرایط و نحوه‌ی دریافت، نرخ حق بیمه و در نهایت، مدارک لازم برای ثبت نام این بیمه را توضیح خواهیم داد.

شرایط بیمه ایرانیان خارج از کشور چیست؟

برخی از ایرانی‌هایی که به خارج از کشور مهاجرت کرده، قبل از مهاجرت، دارای سوابق پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی بوده و تمایل دارند که پرداخت این سوابق، جهت فراهم کردن پشتوانه احتمالی ایام کهولت آنها ادامه یابد. به علاوه، برخی از اتباع ایرانی نیز که در خارج از کشور ساکن بوده، این احتمال را داده که روزی به کشور بازگردند و در نتیجه، خواهان ثبت نام بیمه تامین اجتماعی و تضمین حقوق ایام بازنشستگی خود می باشند.
لذا، سازمان تامین اجتماعی، به عنوان اصلی ترین نهاد فراهم کننده پوشش های بیمه درمانی و بازنشستگی در کشور، با بوجود آوردن کارگزاری ها و راه اندازی سامانه ای اختصاصی، این امکان را برای اتباع ایرانی که در خارج مرزهای کشور ساکن هستند فراهم میکند تا در صورت داشتن شرایط لازم، برای ثبت نام بیمه ایرانیان خارج از کشور و پرداخت هرینه آن، مطابق نرخ حق بیمه مصوب، اقدام کنند. با این هدف، لازم است تا این گروه از ایرانی ها، یک سری شرایط مقرر از سوی سازمان تامین اجتماعی را داشته باشند که این شرایط، عبارتند از:

تمامی اتباع ایرانی، اعم از شاغل یا غیر شاغل، به شرط سکونت در خارج از کشور، می توانند برای ثبت نام بیمه ایرانیان خارج از کشور اقدام کنند.

حداقل سن ثبت نام این بیمه، 18 سال و حداکثر 50 سال می باشد. البته برای این شرط سنی، چند استثنا وجود دارد. با این توضیح که، افراد کمتر از 18 سال، به شرط ارائه حکم رشد و افراد بیش از 50 سال، به شرط دارا بودن سابقه پرداخت حق بيمه قبلی معادل مدت مازاد سنی، امکان ثبت نام را خواهند داشت. و نیز در صورتی که متقاضی، دارای حداقل 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه باشد، از شرط سن، معاف خواهد بود.
ثبت نام بیمه ایرانیان خارج از کشور، منوط به داشتن سابقه بیمه نمی باشد؛ با استثنای مواردی که فرد، بیش از سن مقرر داشته که در بند قبل، توضیح داده شد.


شرایط بیمه ایرانیان خارج از کشور چیست؟از دیگر شرایط بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور، این است که در صورت انتخاب نرخ حق بيمه 20 درصد با مزايای بازنشستگی تامین اجتماعی ، ازکارافتادگی و فوت، از سوی متقاضی، انجام معاینات پزشکی، برای وی الزامی می باشد. تنها استثنا موجود در این بند در جایی است که در زمان ثبت نام بیمه، بيشتر از 9 ماه از قطع ارتباط بيمه ای با سازمان، سپری نشده باشد و متقاضی، قبل از قطع ارتباط، حداقل 365 روز سابقه پرداخت حق بيمه (که به لحاظ ازکارافتادگی معتبر است) در کارنامه بیمه ای خود داشته باشد.

در صورتی که متقاضیان ثبت نام با نرخ حق بيمه 20 درصد، توسط پزشک داخلی مورداعتماد سازمان که در خارج، توسط دفتر کنسولی ایران، تعیین شده، معاینه شوند و از کار افتاده کلی شناخته شوند، صرفا می توانند برای ثبت نام بیمه بازنشستگی و فوت، با نرخ 16 درصد اقدام نمایند.

نحوه ثبت نام و دریافت بیمه ایرانیان خارج از کشور

اتباع ایرانی ساکن خارج از کشور که دارای شرایط لازم برای دریافت بیمه تامین اجتماعی هستند، باید با ارائه مدارک لازم، برای ثبت نام این بیمه اقدام نموده و با پرداخت نرخ حق بیمه مصوب سازمان، تحت پوشش این بیمه دولتی قرار گیرند. از آنجایی که نحوه ثبت نام و دریافت بیمه ایرانیان خارج از کشور، روش هایی متعددی دارد، در ادامه، به توضیح این روش ها و نحوه انجام آن ها می پردازیم.
ایرانیان ساکن خارج از کشور، می توانند در صورت مسافرت به کشور، علاوه بر خرید بیمه مسافرتی، با مراجعه به یکی از شعب سازمان تامین اجتماعی، برای ثبت نام بیمه اقدام کنند. البته، به علت بالابودن هزینه های سفر و احتمال کمی که برای این نوع از ثبت نام وجود دارد، این گروه از اتباع ایرانی می توانند با وکالت به یکی از اقوام، دوستان خود یا سایر افراد، مراحل ثبت نام خود را توسط وکیل انجام داده و به این ترتیب، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند.
با توجه به اینکه سازمان تامین اجتماعی، کارگزاری های بسیاری را در سراسر جهان تاسیس نموده، اتباع ایرانی می توانند برای ثبت نام بیمه ایرانیان خارج از کشور، از طریق این کارگزاری ها هم اقدام کنند. لازم به ذکر است که در برخی کشورها مثل کانادا که ایرانیان بسیاری در آنجا ساکن هستند، چند کارگزاری از سوی این سازمان، تاسیس شده است.
در این روش، اتباعی که ساکن خارج از مرزهای ایران هستند، می توانند با مراجعه به سامانه اعلام درخواست بیمه ایرانیان خارج از کشور، به آدرس mss.tamin.ir مراجعه کنند و اقدام به ارسال درخواست خود کرده که بعد از انجام مراحل داخل سایت، راهنمایی های لازم از سوی سازمان در رابطه با نحوه انجام ثبت نام و پرداخت نرخ حق بیمه، به این گروه از متقاضیان ارائه خواهد شد.

نرخ حق بیمه ایرانیان خارج از کشور

برای اینکه اتباع ایرانی بتوانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشند، لازم است تا همانند ایرانی های ساکن در داخل کشور، حق بیمه خود را مطابق نرخ مقرر پرداخت کنند.
مدارک لازم برای بیمه ایرانیان خارج از کشور
بر اساس اخبار سازمان تامین اجتماعی، ثبت نام بیمه، برای ایرانیان مقیم خارج مستلزم ارائه مدارک زیر است:
1.    تکميل فرم درخواست بيمه ايرانيان خارج از کشور
2.    پاسپورت بيمه شده اصلی
3.    از آنجا که قوانین مربوط به بازنشستگی تامین اجتماعی، تغییرات بسیاری داشته، اشخاصی که میخواهند در این سازمان بازنشسته شوند، بهتر است با دریافت مشاوره‌ی بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی، برای ثبت درخواست خودشان اقدام کنند.

نتیجه

شما می‌توانید مشخصات ۲۰ کارگزاری رسمی تأمین اجتماعی در کشورهای مختلف جهان را در سایت کارگزاران رسمی برون‌مرزی سازمان تأمین اجتماعی ببینید. سازمان تأمین اجتماعی اکنون در این کشورها، کارگزاری رسمی دارد که شما می‌توانید به آنجا مراجعه و درخواست خود را بر اساس آن‌چه در بالا گفته شد، ارائه کنید تا نسبت به برقراری بیمه‌ اقدام شود. در کشورهای چین، هندوستان، لهستان، قطر، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، عمان، کره‌جنوبی، ژاپن، مالزی، روسیه، حوزه سکاندیناوی، عراق، عمان، قطر، کانادا، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، استرالیا، آلمان، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، یونان، نروژ، بلژیک، مجارستان، جمهوری چک، قبرس، روسیه، هلند، ترکیه، دانمارک، سوئد، سوئیس و اتریش کارگزاری‌های رسمی تأمین اجتماعی وجود دارد. کشورهای دیگر نیز در آینده ی نزدیک به این جمع اضافه خواهند شد و شاهد افزایش کارگزاری‌ها در کشورهایی باشیم که برای سفر و مهاجرت مورد توجه ایرانیان هستند (مثل اقیانوسیه و کشورهای عرب خلیج فارس).