اخبار سایت

بررسی چالش ها و فرصت های تحصیل در خارج از کشور

بررسی چالش ها و فرصت های تحصیل در خارج از کشور

موسسه اعزام و جذب دانشجو تخته سیاه فاخر
دارای مجوز رسمی از وزرات علوم، تحقیقات و فناوری

تحصیل در خارج از کشور، فرصت بسیار مناسبی برای آشنایی با فرهنگ های مختلف، ارتقا سطح علمی و آشنایی با زبان کشور مقصد می باشد. پیش از هر اقدامی برای پذیرش تحصیلی ابتدا می بایست بایستی چالش هایی را که در این مسیر با آن روبرو می شوید از تمامی جهات مورد بررسی قرار دهید. در این مقاله به بررسی برخی از چالش ها و فرصت های تحصیل در خارج از کشور برای متقاضیان می پردازیم. 

•هزینه‌های تحصیل و زندگی

اولین موردی که در تصمیم گیری برای مهاجرت تحصیلی می بایست مد نظر قرار گیرد، هزینه های تحصیل و زندگی در کشور مقصد می باشد، متقاضی می بایست بورسیه‌های تحصیلی، فلوشیپ‌ها، اسکالرشیپ‌ها و سایر کمک هزینه‌های تحصیلی را که دانشگاه‌ها، دولت کشور مقصد و سایر نهادها در اختیار دانشجویان قرار می گیرد را بصورت کامل بررسی نماید. هزینه های تحصیل در خارج از کشور بالا می باشد. عموما هزینه‌های زندگی در کشور مقصد به نسبت کشور مبدا برای شخص بیشتر است و این خود یکی از عواملی است که باعث می شود دانشجویان به کارهای پاره وقت روی آورند. در نتیجه پیش از هر اقدامی ابتدا هزینه های زندگی نظیر: هزینه مسکن، خوابگاه، خورد و خوراک، پوشاک و سایر موارد را در کشور مقصد بصورت کامل بررسی نمایید تا با آگاهی کامل مقصد درستی انتخاب نمایید زیرا هزینه های زندگی در کشورهای مختلف متفاوت است. برخی کشورها و برخی شهرها به گرانترین شهرهای دنیا معروف هستند و در متقابل بسیاری از کشورها دارای هزینه های مناسب تری می باشند. بهتر است دانشجویان بعد از علاقه شخصی، به مواردی مانند نیازهای کشور خود نسبت به آن رشته تحصیلی و بازار کار رشته مورد نظر توجه داشته باشند. 

• تفاوت عقاید و احساس غربت

هر کشوری آیین و عقاید مخصوص و متفاوتی را دارد. در این میان برخی از کشورها عقایدی دارند که تحمل آن برای مهاجران دشوار است. به‌عنوان مثال در بعضی از کشورها و دانشگاه‌ها قوانین سختی برای دانشجویان بین‌المللی تعیین شده است. این امر باعث می‌شود افراد در برخی از گروه‌های اجتماعی پذیرفته نشوند. فرهنگ کشورها نسبت به یکدیگر تفاوت های زیادی دارد و عادت به این تفاوت‌ها گاهاً برای دانشجویان دشوار است. قرار گرفتن در محیط جدید، چهره‌های جدید، فرهنگ و زبان متفاوت احساس دلتنگی را چند برابر می‌کند. بنابراین متقاضیان می بایست کلیه این موارد را مد نظر داشته باشند.
هنگامی که دانشجویان برای تحصیل به کشور دیگری می‌روند ممکن است تا مدتها امکان دیدار با خانواده، دوستان و آشنایان خود را نداشته باشند به همین دلیل احساس غربت و دلتنگی می‌کنند. تحمل شرایط و احساس غربت برای خانه و خانواده یکی از مشکلات اصلی مهاجرت تحصیلی می باشد. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و وجود اپلیکیشن های فراوان امکان تماس صوتی و تصویری به سهولت با اعضای خانواده بوجود آمده است اما به طور کلی انتخاب کشور مناسب در این مسئله نقش بسزایی دارد. در مهاجرت تحصیلی، فاصله آن تا کشور مبدا نقش تعیین کننده ای دارد.

• دوری از خانه

یکی از چالش های تحصیل در خارج از کشور که بصورت خلاصه در بالا ذکر شد، دلتنگی های دوری از خانه می باشد که ممکن است به هنگام زندگی در خارج از کشور با آن رو به رو شوید. به دلیل اینکه دانشجو در اکثر مواقع تنها مهاجرت تحصیلی می کند و در ابتدا هیچکس را نمی شناسد، در ماه های اول بسیار دچار این مشکل می شود. این احساس طبیعی است اما نمی توانید یکجا بنشینید و آرزو کنید که اوضاع عوض شود. همانطور که با دوستان و اقوامتان در کشورتان در ارتباط هستید لازم است که در کشور محل تحصیلتان نیز از اتاقتان بیرون بروید تا دوستان جدید پیدا و با آن ها صحبت و معاشرت کنید.

• مدیریت مالی

مساله دیگری که باید بر روی آن تمرکز داشته باشید مسائل مالی شماست که شامل درآمد و پس اندازتان می شود. مدیریت مالی ورودی و خروجی پول شما، از مهمترین مواردی است که دانشجو در غربت با آن روبرو است. حتی اگر در حسابتان پول زیادی دارید پیشنهاد می کنم که هزینه های اضافه خود را یادداشت و سعی کنید آن ها را کاهش دهید.  

•آموزش زبان جدید

یادگیری زبان جدید و بومی آن کشور هنگام مهاجرت تحصیلی مسئله ی ضروری و مهمی است. در برخی موارد افراد به علت دشوار بودن یادگیری زبان کشور مقصد از مهاجرت تحصیلی منصرف می‌ شوند. افراد برای برقراری ارتباط با مردم، اساتید دانشگاهی یا دوستان خود باید با زبان اصلی آن‌ها آشنا باشند. بعضی از کشورها علاوه بر زبان انگلیسی، زبان بومی خود را دارند. هنگام مهاجرت تحصیلی به این کشورها افراد باید با زبان بومی آن کشور هم تا حدودی آشنا شوید تا در ارتباطات روزمره خود دچار مشکل نشوید. 
بررسی برخی فرصت ها (مزایا) تحصیل در خارج از کشور

•ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا و اخذ مدرک تحصیلی معتبر بین المللی

تحصیل در خارج از کشور برای متقاضیان این امکان را فراهم می کند تا در بهترین دانشگاه‌های دنیا از نظر رنکینگ های جهانی و با بیشترین امکانات تحصیلات خود را ادامه دهند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند رشته تحصیلی مورد علاقه خود را با یک سبک جدید و از زاویه متفاوتی مطالعه کنند. در نهایت در پایان تحصیل خود مدرک معتبر و بین المللی اخذ نمایند که در اقصی نقاط دنیا دارای اعتبار بالایی باشد.

•امکان موقعیت‌های شغلی خوب پس از تحصیل و اخذ اقامت دائم

یکی از اصلی ترین دلایل مهاجرت تحصیلی این است که شخص با تحصیل در موسسات آموزشی و دانشگاه های معتبر کشور مقصد پس از پایان تحصیل و اخذ مدرک معتبر، فرصت های کاری مناسبی برای خود در بازار کار فراهم نماید و درنهایت ضمن انتقال دانش خود به دیگران از امنیت شغلی برخوردار شود.

•مشکل ارزی برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور

دولت برای دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج را دارند ارز دانشجویی اختصاص داده است. در واقع ارز با نرخ دولتی به دانشجویان عرضه می شود. دانشجویانی که متقاضی هستند باید در سامانۀ امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (برای رشته های زیرمجموعه وزارت علوم)، و سامانه موحد (برای رشته های زیر مجموعه وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) ثبت نام نمایند. دانشجویان متقاضی ارز دولتی حتما می بایست در دانشگاههای مورد تایید وزارتین علوم و بهداشت ادامه تحصیل دهند. 

•حجم سنگین درس ها و پروژه ها

شاید ورود به دانشگاه های خارجی بدون کنکور، آسان به نظر برسد. اما ادامۀ راه تحصیل چالش های مختلفی به همراه دارد. دانشجویان ایرانی هنگام تحصیل در خارج از کشور با حجم بالای درس و پروژه مواجه می شوند. به همین دلیل فرصت کمی برای کار کردن و کسب و درآمد دارند. در ضمن حجم بالای دروس یا حتی حضور در آزمایشگاه ها مانعی برای تفریح و سرگرمی دانشجویان می شود. بنابراین بهتر است با اشراف بر برنامه های تحصیل، کار و تفریح تعادل نسبی بین برنامه ها برقرار کرد. این نکته می تواند باعث آرامش و موفقیت دانشجویان شود.

•ورود به بازار کار بلا فاصله بعد از اتمام تحصیل

بسیاری از دانشجویانی که راه تحصیل خارج از کشور را انتخاب کرده اند، تلاش می کنند که وارد بازار کار مرتبط با رشتۀ تحصیلی خود شوند. برای ورود به بازار کار و استفاده از فرصت های شغلی مرتبط با رزومۀ کاری، باید راه های مختلفی را امتحان کرد. در ضمن باید با افرادی که سابقۀ کاری و مهارت های شغلی لازم را دارند ارتباط برقرار کرد. دانشجویانی که از روال کاریابی در کشور مقصد اطلاعات کافی ندارند، نمی توانند فرصت های شغلی خوبی را پیدا کنند. توصیه ی بسیاری از افرادی که سال ها پیش مهاجرت کرده اند، پیدا کردن فرصت کاری از همان سال اول یا دوم ورود به دانشگاه است. رعایت این نکته به دانشجویان در مدیریت مالی کمک قابل توجهی می کند. در ضمن می توانند در طی تحصیل خود رزومۀ کاری قابل استنادی آماده کنند تا در هنگام بازگشت به کشور در کوتاه ترین زمان ممکن جذب بازار کار شوند. 

•وضعیت آب و هوایی کشور محل تحصیل

بسیاری از دانشجویان هنگام انتخاب کشور انتخابی برای تحصیل، وضعیت آب و هوا را در اولویت قرار می دهند. تحمل شرایط سرد یا گرم برای بسیاری دشوار است. از طرفی شاید زندگی در منطقه ای که همیشه بارانی باشد، دشوار یا راحت تر باشد. گاهی سلامت دانشجویان تحت تأثیر منفی شرایط آب و هوایی قرار می گیرد. در نتیجه باید شرایط آب و هوایی هم برای تحصیل در خارج در نظر گرفت. 

•راههای مواجه شدن با چالش های سال اول دانشگاه

شروع دانشگاه پر از چالش های فراوان است. زیرا از محیط دوستانه دبیرستان و سخت کوشی سال کنکور، وارد محیط بسیار متفاوت دانشگاه می شوید. در ادامه قصد داریم تا با معرفی چالش های سال اول دانشگاه، شما را برای  مواجه شدن با آن‌ها  آماده کنیم.

 برای رفتن به خوابگاه چه مسائلی را رعایت کنیم؟

به دانشجویان پیشنهاد می شود تا سال اول تحصیل خود را حتما در خوابگاه بگذرانند، بدلیل اینکه با محیط کشور میزبان و آداب و رسوم آنها آشنایی لازم را ندارند. همچنین زندگی در خوابگاه علاوه بر کاهش هزینه ها، کم شدن حواشی و خطرات، شما می توانید با دیگر دانشجویان در شبانه روز در تماس باشید و مشکلات درسی را با همکاری با هم به حداقل برسانید. 

 وسواس را در بسته بندی چمدانتان کنار بگذارید

یک برخورد مناسب در برابر چالش های سال اول دانشگاه، این است که در برابر وسوسه بسته‌بندی کل اتاقتان مقاومت کنید. نکته اول اینکه، هرگز به آن اندازه که فکر می کنید وسایل نیازی ندارید و البته فضای در دسترس شما در خوابگاه، بسیار کوچکتر از اتاقتان است. دومین نکته اینکه، باید پروسه مستقل شدن را تا حد ممکن ساده کنید. سعی کنید فقط وسایل ضروری را همره خود ببرید. از جمله وسایل ضروری می‌توان به وسایل الکترونیکی (لپ‌تاپ، تلفن همراه، شارژر، USB،‌ آداپتور)، لباس (شرایط آب و هوایی شهر مقصد را در نظر بگیرید)، نوشت افزار، لوازم آشپزخانه، لوازم حمام اشاره نمود.

 از شرایط محیطی خوابگاه آگاه شوید

یکی از چالش های سال اول دانشگاه، زندگی در اتاق های دانشجویی است. گاهی اوقات شرایط غیر قابل تحملی پیش می آید که این مشکلات ناشی از فرهنگ های متفاوت افرادی است که در یک اتاق و در کنار هم ساکن هستند.
به طور مثال شاید اتاق شما شرایط مساعدی برای خوابیدن نداشته باشد، یا شاید از نظر گرما و سرما و تهویه مشکلاتی داشته باشد. به همین دلیل بهتر است یک وسیله گرمایشی و سرمایشی کوچک برای خود تهیه کنید. همچنین همراه داشتن چشم بند برای زمانی که چراغ های اتاق روشن هستند و شما تمایل به خوابیدن دارید  توصیه می شود.

اتاق خودتان را در خوابگاه تزیین کنید

می‌توانید با تزیین کردن اتاق، تاثیر برخی از این مشکلات را کمتر کنید. از جنبه‌های زیبا‌شناختی غافل نشوید. عکس ها و قاب های مورد علاقه تان، گیاهان مصنوعی و طبیعی، چراغ های تزئینی، آینه دیواری و... به احساس بهتری داشتن در خوابگاه کمک می کنند.

 سال اول دانشگاه چگونه است؟

به طور کلی دانشگاه مکانی برای درس خواندن، سرگرمی، بازی و کسب خاطرات هیجان انگیز است. اکثر افراد در بیان خاطراتشان به این موضوع اشاره می‌کنند که خاطرات سال اول دانشگاهشان، تکرار نشدنی است. اما یکی از اصلی ترین چالش های سال اول دانشگاه، تفاوت فرهنگی دانشجویان است. به طور مثال اگر در دوره دبیرستان اهل الکل، مواد مخدر و مهمانی رفتن نبوده‌اید، ممکن است در ماه های اول زندگی دانشجویی خارج از کشور کمی شوکه شوید. بنابراین در انتخاب دوست و هم اتاقی خوابگاه بسیار دقت نمائید. سلامت جسم و روح شما از الویت ها می باشد و حتی بیشتر از هر رشته تحصیلی ارزشمند است. 
البته بیان این موضوع به جهت هراس شما نمی باشد، ولی بهتر است تعدادی از مکانیسم‌های ایمنی را برای تامین آرامش ذهنی خودتان و والدین تان فرا بگیرید. از جمله این مکانیسم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

i.    در سال اول هیچ وقت تنهایی بیرون نروید و یا حداقل به دو نفر دیگر اطلاع دهید.
ii.    با افراد جدید زود صمیمی نشوید و اول شناخت کامل را نسبت به آن‌ها پیدا کنید.
iii.    تحت تاثیر تعارف، همیشه فداکارانه رفتار نکنید. چون ممکن است دیگران به این رفتار فداکارانه شما عادت کنند.
iv.    یک برنامه پشتیبان برای شب‌هایی که مطابق میلتان پیش نمی‌رود داشته باشید.
v.    سعی کنید در این دوران در کلاس‌های فوق برنامه که توسط دانشگاه یا خارج از دانشگاه ارائه می شود شرکت کنید. از این طریق می‌توانید مهارت‌های خودتان را افزایش دهید و وقت‌های خالی‌تان را پر کنید.

کاغذ بازی ها و مقررات دانشگاه

این مورد جز کسالت بارترین چالش های سال اول دانشگاه است و در صورت عدم رعایت نکات مهم، باعث ایجاد دردسر خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد مورد نیاز و مدارک شخصیتان از قرارداد خوابگاه یا اجاره نامه گرفته تا برنامه درسی کلاس هایتان را همراه خود دارید و دستورالعمل های لازم را اجرا می کنید. از آنجایی که در این مواقع درگیری‌های ذهنی زیاد است، بهتر است تمام کارهایی که قصد انجام آن‌ها را دارید یادداشت کنید تا فراموش نشوند.
در خارج از کشور، آمادگی و چک کردن مدارک رسمی بسیار مهم است. چون هنگام ورود‌تان به دانشگاه، ابتدا مدارک مربوط به مهاجرت‌تان را مورد بررسی قرار خواهند داد.

آمادگی برای کلاس ها

یکی از چالش های سال اول دانشگاه، داشتن آمادگی قبل از شروع کلاس‌ها می باشد. زیرا بعضی از اساتید انتظار دارند آشنایی اندکی با درس هایی که قرار است ارائه شود، داشته باشید. از آنجایی که ثبت نام در کلاس ها معمولا قبل از اقامت در شهر مقصد صورت می‌گیرد، بهتر است با مرور برنامه درسی تان این آمادگی را در خود ایجاد نمائید.
اگر قصد ثبت نام در کلاس های فوق برنامه مانند باشگاه ورزشی یا موارد دیگر را دارید، ابتدا منتظر باشید تا برنامه کلاس‌های دانشگاهتان مشخص شود. زیرا در ترم اول دانشجویان امکان تغییر ساعت کلاس‌ها و یا انتخاب کلاس‌ها را ندارند ولی از ترم دوم به بعد این مشکل رفع می شود.
سعی کنید قبل از شروع کلاس ها و یا در طول ترم، با ترم بالایی‌هایتان ارتباط بگیرید و درمورد دروس و اساتید و نوع طرح سوالات امتحان، میزان اهمیت استاد به حضور و غیاب و... کسب اطلاعات کنید.

سبک زندگی جدید در دانشگاه

بسیاری از دانشجویان در برخورد با چالش های سال اول دانشگاه، بسیار هیجان زده عمل می کنند. البته این تجربه جالبی است که با افراد زیادی از فرهنگ های متفاوت و هم سن خودتان همراه شده‌اید و جای تعجبی هم ندارد اگر بخواهید با هر تعداد دانشجو که ممکن است آشنا شوید. اما اطمینان حاصل کنید که برنامه معاشرتتان با دیگران را بر پایه درس‌هایتان تنظیم کنید. ارتباط شما با اطرافیانتان نباید باعث لطمه خوردن به دروس و نمراتتان شود.

 نتیجه گیری

دانشجویان هنگام تصمیم برای ادامۀ تحصیل در خارج از کشور، اول از هر چیزی به کیفیت آموزشی و رتبۀ دانشگاه دقت می کنند. اخذ پذیرش دانشجویی باعث شور و شوقی در آن ها می شود. به نحوی که پیدا کردن راهی برای کنار آمدن و حل مشکلات مختلف را فراموش می کنند. اما احساس غربت، فشارهای روحی، هزینه های بالای زندگی و تحصیل در خارج و انتخاب یک موسسه اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کشور مورد علاقه به جهت ادامه تحصیل از مواردی هستند که نباید نادیده گرفته شوند.