اخبار آموزشی چین

پزشکی و دندانپزشکی در کشور چین

پزشکی و دندانپزشکی در کشور چین

قرن­­هاست کشور چین به عنوان یک تمدن پایدار و ریشه­ دار شناخته می­شود. یکی از نکات مهم و بسیار جذاب رشته­ های پزشکی و دندان­پزشکی کشور چین برای دانشجویان بین­ المللی، ورود به این دانشگاه­ها بدون نیاز به آزمون، مدرک آیلتس و دوره پیش­ پزشکی می­باشد. به همین دلیل پزشکی در چین در مقاسیه با سایر کشورها دارای امتیازات و مزایای بیشتری می­باشد .وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۵ تعداد بیشتری از دانشگاه­های چین را که در سایت کیو اس (QS) قرارگرفته اند به لیست خود اضافه نموده است.

طول دوره دندانپزشکی و پزشکی حدود ۵ یا ۶ سال، زبان تدریس در این دانشگاه­ها انگلیسی و شهریه سالانه حدود ۵۵۰۰ تا ۷ هزار دلار یا معادل ۳۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ یوآن می باشد. متقاضیان ایرانی که قصد ادامه تحصیل پزشکی در چین و بازگشت به ایران را دارند توجه داشته باشند که باید دارای معدل دیپلم و پیش دانشگاهی (تجربی یا ریاضی) بالای ۱۴ و میانگین دیپلم و پیش دانشگاهی بالای ۱۶ و در نهایت معدل کتبی بالای ۱۲ باشند در غیر این صورت پس از اتمام دوره پزشکی و بازگشت به ایران مدرک آنها مورد تایید وزارت بهداشت قرار نمی­گیرد . شروع سال تحصیلی در دانشگاه های پزشکی چین از ماه سپتامبر / اکتبر می باشد

هزینه خوابگاه بین ۵۰۰۰ تا ۸۵۰۰ یوان سالانه و اقامت در بیرون از محیط دانشگاه حدود ۱۰۰۰ یوآن ماهانه بصورت تقریبی می باشد. هزینه حمل و نقل در چین مترو و اتوبوس از ۲یوآن تا ۵ یوآن (بسته به شهر)، هزینه هر وعده غذا در رستوران دانشگاه ۱۰ یوآن و هزینه هتل در چین البته بسته به کیفیت از۲۰۰ تا ۷۰۰ یوآن متغیر است.

سایر هزینه ها به تفکیک عبارتند از:

هزینه خوراک :

یک لیتر شیر ۱۳٫۰۹ یوان

یک کیلو برنج ۶٫۶۴ یوان

یک کیلو گوشت گاو ۸۲٫۶۱ یوان

یک کیلو مرغ ۲۵٫۷۹ یوان

یک عدد نان ۵۰۰ گرمی ۱۰٫۷۹ یوان

یک کیلو پنیر ۱۱۲٫۶۴ یوان

یک شانه تخم مرغ ۱۲٫۲۹ یوان

یک کیلو موز ۸٫۸۱ یوان

یک کیلو سیب ۱۲٫۰۷ یوان

یک کیلو پرتغال ۱۰٫۸۹ یوان

یک کیلو پیاز ۸٫۰۶ یوان

یک کیلو سیب زمینی ۶٫۱۹ یوان

یک کیلو گوجه ۷٫۴۶ یوان

یک سر کاهو ۴٫۹۴ یوان