اخبار آموزشی چین

مزاياي تحصيل در چين

مزاياي تحصيل در چين

‎تحصیل در چین می‌تواند یک تجربه بسیار مفید و جذاب باشد. چین دارای سیستم آموزش عالی قوی و دانشگاه‌های برتری است که از آن‌ها می‌توان برای تحصیل استفاده کرد. دانشگاه‌های معتبر چین در كليه رشته ها امكان پذيزش را براي متقاضي فراهم كرده اند.


‎برای تحصیل در چین، شما نیاز به مدارک و مراحل مشخصی دارید. ابتدا باید دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس برنامه‌های تحصیلی، شرایط و الزامات آن را بررسی کنید. تعدادي از دانشگاهها نياز به مدرك زبان مدارها اما برخی از آنها، آزمون ورودی، مصاحبه يا مدرك زبان بين المللي مانند ايلتس، تافل يا دلينگو مورد نياز است.
‎همچنین، متقاضي مي بايست قبل از مهاجرت تحصيلي؛ مواردي مانند شرايط ویزای تحصیلی، هزينه ها، امکانات زندگی و محل اقامت را در نظر بگيرد. بهتر است قبل از هر تصميمي، با موسسات مجاز اعزام دانشجو كه داراي مجوز رسمي از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مي باشند تماس بگيريد. موسسه تخته سياه فاخر داراي مجوز رسمي در حوزه كشورهاي؛ چين، هندوستان، روماني و لهستان مي باشد و با سالها سابقه درخشان، اقدام به اخذ پذيرش با بهترين شرايط را بصورت كاملا تضميني براي شما انجام مي دهد.تحصیل در مدارس چین
مقطع ابتدایی در کشور چین از ۶ سالگی شروع می‌شود و در ۱۲ سالگی به پایان می‌رسد. دانش‌آموزان از ۱۳ تا ۱۵ سالگی مشغول تحصیل در مقطع راهنمایی می‌شوند و سرانجام از سن ۱۶ تا ۱۸ سالگی در مقطع دبیرستان این کشور به تحصیل خود ادامه مي دهند. دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل دوره راهنمایی می‌توانند وارد دوره دبیرستان یا مدرسه فنی و حرفه‌ای (هنرستان) شوند. 

دوره کودکستان در چین به سه بخش تقسیم می‌شود:


زیابان: برای کودکان ۳ تا ۴ سال
ژانگبان: برای کودکان ۴ تا ۵ سال
دابان: برای کودکان ۵ تا ۶ سال
تحصيل رايگان در چين فقط در مدارس دولتی امكانپذير است. از آن جایی که دانش‌آموزان بین‌المللی باید در مدارس بین‌المللی در چین ثبت نام کنند، ملزم به پرداخت شهریه مي باشند.
 در ادامه، به برخی جنبه‌های مهم درباره تحصیل در چین اشاره خواهم کرد:١. انتخاب دانشگاه:چین بیش از ۲۰۰۰ دانشگاه عالی دارد که در آنها برنامه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می‌شود. متقاضيان بايد حتما توجه داشته باشند كه بسته به رشته مورد علاقه شما، دانشگاه هم مي بايست در ليست دانشگاههاي مورد تاييد وزارتين بهداشت يا علوم باشد.

٢. برنامه‌های تحصیلی:چین برنامه‌های تحصیلی متفاوتي در سطوح مختلف تحصيلي دارد، از جمله دوره‌های كارشناسي، كارشناسي ارشد، دكتري تخصصي و پسادكتري. برنامه‌های تحصیلی در زمینه‌های مختلفی مانند مهندسی، علوم پایه، رشته هاي زير مجموعه پزشكي و پيراپزشكي، کسب و کار، هنر، علوم انسانی و كشاورزي هر ساله ارائه مي شوند.

٣. هزینه‌های تحصیل:هزینه تحصیل در چین معمولاً مناسب تر از اكثر کشورهای دیگر مي باشد. برخی از دانشگاه‌ها و دولت هاي محلي، و همچنين دولت چين بورسيه هاي ارزشمندي در چین به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

٤. زبان مورد استفاده:زبان تحصيل در چين به دو صورت انگليسي و چيني مي باشد. تقريبا همه دانشجويان بين المللي در دوره هاي انگليسي مشغول به تحصيل مي باشند.

٥. هزيمه هاي زندگي:در چين تورم وجود ندارد و هزينه زندگي براي يك دانشجو بين ١٠٠٠ تا ٢٠٠٠ يوان بسته به نوع زندگي شما مي باشد. هر وعده غذاي دانشجوي بين ٨ تا ١٧ يوان مي باشد. شما مي توانيد يك همبرگر را با ٨ يوان و يك وعده غذاي كامل داراي برنج، مرغ يا سوپ رشته همراه با گوشت را با ١٧ يوان تهيه تمائيد. تنوع غذايي در سلف دانشگاه براي دانشجويان بين المللي زياد است.

٦. خوابگاه يا اجاره منزل:تمامي دانشگاههاي چين داراي چندين مدل خوابگاه مي باشند و شهريه ي خوابگاههاي دانشجويي بين ٦٠٠٠ تا ٩٠٠٠ يوان سالانه مي باشد.
هزينه ي يك منزل يك خوابه، در شهرهاي مختلف بين ٦٠٠ تا ١٢٠٠، منزل دوخوابه بين ١٣٠٠ تا ١٨٠٠، منزل سه خوابه از ١٨٠٠ تا ٢٤٠٠ يوان مي باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در چین (رشته هاي غيرپزشكي):زمان پذیرش دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی برای تحصیل در چین، دو بار در سال و در ماه‌های ژانویه و سپتامبر مي باشد. دانش‌آموزان پس‌از اتمام تحصیلات ۱۲ ساله خود در مدارس و دریافت مدرک دیپلم، می‌توانند اقدامات لازم را برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در چین انجام داده و وارد دانشگاه‌های این کشور شوند. طول دوره تحصیل کارشناسی در چین ۳ الی ۴ سال است که طول مدت این زمان بستگی به رشته تحصیلی دارد.
همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بیشتر رشته‌ها و دانشگاه‌ها این کشور وجود دارد و فقط برای ورود به بازار کار مجبور به یادگیری زبان چینی هستید. برای تحصيل در چين در مقطع كارشناسي باید نمره آزمون ايلتس 5.5 را اخذ نمایید و به راحتي مي توانيد از بورسيه هاي مختلف اين دانشگاهها يا دولت هاي محلي چين استفاده نمائيد. اين بورسيه ها بسته به نمرات شما مي توانند؛ شامل شهريه ، خوابگاه و در نوع A, حقوق ماهيانه شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی‌ ارشد در چینتحصيل در مقطع كارشناسي ارشد در چين، بین ۲ تا ۳ سال به طول می‌انجامد. برای ثبت‌نام در دوره کارشناسی‌ارشد به زبان چینی، باید نمره ۴ تا ٥ آزمون HSK را داشته باشيد. برای ثبت‌نام و تحصیل به زبان انگلیسی در چین، به حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس و يا نمره ۹۰ در آزمون تافل نياز داريد. مدارک لازم برای درخواست پذیرش در دوره کارشناسی‌ارشد در چین شامل گواهي ديپلم، ريز نمرات، گواهي و ريز نمرات دوره کارشناسی و گواهي عدم سوپيشنه مي باشد. 
تحصیل در چین در مقطع کارشناسی‌ارشد بسته به رشته دانشجویان به دو شکل کلی آموزش محور و پژوهش محور صورت می‌گیرد. رشته‌های ریاضی و مهندسی و علوم انساني در میان متقاضیان کارشناسی‌ارشد در چین نسبت به ساير رشته‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردارند. رزومه قوی‌تر شانس شما را براي تحصيل در مقطع دكتري تخصصي افزايش خواهد داد. 

تحصیل در مقطع دکترا در چینبرای ادامه تحصيل در مقطع دكتري تخصصي در چين، متقاضیان باید مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه و مدرک زبان آيلتس ٦.٥ و توصيه نامه از اسانيد خود بهمراه پروپزال تحقيقاتي داشته‌باشند. برنامه درسی در این مقطع بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است. اما به طور کلی، از داوطلبان انتظار می‌رود که در امتحانات، سمینارها، پژوهش و نگارش پایان‌نامه یا رساله شرکت کند. مقطع دكتري تخصصي در كسور چین، به‌طور معمول بین ۳ تا ۴ سال مي باشد. دانشجويان دو اين مقطع بعد از ٢ تا ٣ گذراندن دروس آزمون جامع دارند و در ادامه مي بايست بر روي رساله دكتري خود پژوهش نمايند. 

تحصيل در رشته زير مجموعه پزشكي: دكتراي پزشكي عمومي MBBS: دوره تحصيل ٦ سال 
مي باشد. شروع شهريه از ٢٦ تا ٤٥ هزار يوان. 
دكتراي دندانپزشكي عمومي BDS: دوره تحصيل ٥ يا ٦ سال مي باشد. شروع شهريه از ٣٥ تا ٥٠ هزار يوان. 
ليسانس داروسازي BPharm: دوره تحصيل ٤ سال مي باشد و در انتهاي تحصيل نظام داروسازي، مجوز تاسيس داروخانه، مدير فني و قائم مقام را داريد و به داروسازي ناپيوسته معروف مي باشد. شروع شهريه از ٢٥ تا ٣٨ هزار يوان و در صورت داشتن مدرك زبان يا گذراندن دوره پريمديكال مي توانيد بصورت بورسيه كامل شهريه (رايگان) تحصيل نمائيد. 

در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازي در كشور چین مي پردازيم. تحصیل در این کشور یکی از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین کشورهای برای تحصیل رشته هاي زير مجموعه پزشکی می باشد.
امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی، سبب شده سالانه افراد زیادی این کشور را جهت تحصیل انتخاب نمایند. موسسه تخته سياه فاخر، داراي مجوز رسمي از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري آماده ارائه مشاوره و اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی در اسرع وقت براي شما از اين كشور می باشد.
با رشد در اقتصاد و جامعه و زير ساخت هاي كشور چین، ایجاد بیمارستان هاي مجهز و تخصصي و دانشگاههاي مجهز به فناوري روز پزشکی، دندانپزشکی و داروساازي در چین به عنوان يك كشور توسعه باغته دارابي سرعت بالایی می باشد. با عمیق تر شدن اصلاح مراقبت های بهداشتی در كشور چین، پزشکی چین نيز از هر جنبه ای در خط با استانداردهای بین المللی قرار گرفت و مسير رو به رشدي را طي مي نمايد. داده ها نشان می دهد که توسعه پزشکی و تكنولوژي مرتبط با آن چین در طي پنج سال اخير رشدي ٩٥ درصدي داشته است بطوري كه سرمايه گذاري مستقيم خارجي در چين در ٤ ماهه اول سال ٢٠٢٣ با ٢/٢ درصد افزايش نسبت به سال قبل به ٤٩٩/٤٦ ميليارد يوان معادل ٧٢:٢٦ ميليارد دلار رسيد.
در سال، ٢٠٢٢ تبدیل به دومين و بزرگترین بازار پزشکی جهان پس از ایالات متحده و شد؛ و میزان آن به به ١٥٠ میلیارد رسيد. و پيش بيني مي شود در انتهاي سال ٢٠٢٣ از امريكا پيشي مي گيريد و تبدیل به اولین و بزرگترین خدمات پزشکی و دندان پزشکی در جهان خواهد شد.

چند نکته مهم در زمینه اعزام دانشجو پزشکی، دندانپزشكي و داروسازي به چین: برای اعزام دانشجو در رشته هاي زير مجموعه ي پزشکی به چین باید شرایط زیر را در نظر گرفت که برخی از اين موارد عبارتند از: محدودیت سنی اخذ پذیرش، معدل، شرایط خاص برای برخی رشته ها مثل داروسازی، توانبخشي، پزشکی و دندانپزشکی از آن جمله مدرك زبان انگليسي براي بعضي از دانشگاه ها و مصاحيه عمومي در اين دانشگاه ها اشاره نمود. 

سخن آخردر این مقاله مهاجرت تحصيلي به کشور چین مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت.
از مجموع موارد ذکر شده می توان این طور نتیجه گیری کرد که مهاجرت تحصيلي به کشور چین بنا به پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل و با لحاظ شرایطی تحصیل رایگان (بورسيه) از بهترین مزیت های مهاجرت به این کشور پیشرفته و مدرن محسوب می باشد. 
این کشور از چنان اقتصاد قدرتمند و عظیمی برخوردار است که علی رغم جمعیت بسیار زیاد از مهاجرپذیرترین کشورهای آسیا محسوب می شود و این امر بنا به دليل زير ساخت هاي قوي اقتصادی، ثبات اجتماعی، فرهنگ پويا و كهن، رشد و توسعه همه جانبه اين کشور امکان پذیر شده است. تحصیل، اشتغال و یا سرمایه گذاری از بهترین روش های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور است که فرد مهاجر پس از چند سال فعالیت اقتصادی و اشتغال می تواند اقامت این کشور آسیایی را اخذ کند.
اگر با موارد شرح داده شده و ذکر موارد مثبت و مزایای مهاجرت تحصيلي به این کشور هنوز سوالاتی ذهن شما را به خود مشغول کرده است و ابهامات زیادی در این مورد برای شما وجود دارد، می توانید از خدمات مشاوره ای کارشناسان و مشاوران موسسه اعزام و جذب دانشجو تخته سياه فاخر، داراي مجوز رسمي از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بهره مند شوید. این مشاوران بر اساس سن، وضعيت مدرك زبان انگليسي و چيني، معدل و سابقه ي تحصيلي سه سال آخر منتهي به ديپلم، ميزان علاقه مندي به رشته هاي مختلف و بودجه، مناسب ترین رشته ي تحصيلي را به شما معرفي و اخذ پذيرش مي نمايند.