اخبار آموزشی هند

هزینه‌های زندگی و تحصیلی در هند

هزینه‌های زندگی و تحصیلی در هند

هندوستان یکی از کشور‌ها سنتی – مدرن است که به واسطه فرهنگ غنی خود، دانشجویان زیادی سالانه از سطح بین‌الملل برای ادامه تحصیل به آن جا مهاجرت می‌کنند.
از آنجایی که اقتصاد و نظام آموزشی کشور هند در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته است به همین دلیل یکی از بزرگترین سیستم‌های آموزشی در جهان پس از چین و ایالات متحده را دارد.


افرادی که قصد تحصیل در این کشور پر جمعیت را دارند باید بدانند که مخارج تحصیل در این کشور بسیار کمتر از سایر دانشگاه‌های کشور می باشد. همچنین در دانشگاه‌های هندوستان تدریس به زبان انگلیسی انجام می گردد و از این رو دانشجویان دیگر نیازی به یادگیری زبان‌های بومی ندارند. 
حال در این مقاله قصد داریم مطالب مفیدی در رابطه با هزینه‌های تحصیل و زندگی در هند در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه شوید.


هزینه زندگی در هندهزینه زندگی در هند در مقایسه با هزینه زندگی در سایر کشورها بسیار پایین تر است. یک دانشجو می تواند به جهت مدیریت بهتر هزینه ها، در صورتی که نخواهد در خوابگاه زندگی نماید، با یک دوست یا همکلاسی خود هم خانه شوند و هزینه های زندگی را بطور محسوسی کاهش دهند. هزینه‌های زندگی بسته به هر فرد متفاوت است.

هزینه های تحصیلی در هند


هزینه های تحصیلی در کشور هندوستان با توجه به رشته انتخابی دانشجو و مقطع او می‌تواند متغیر باشد. اما اگر بخواهیم یک میانگین تحصیل رشته داروسازی بدست آوریم برای دانشگاه مانیپال دوره دکترای شش ساله داروسازی 49700 دلار برای کل شش سال و برای دانشگاه جامیا همدرد دهلی نو سالی 4000 دلار می باشد که به نسبت شهریه کی خیلی متری از دانشگاه مانیپال دارد. 
رشته های مهندسی سالی بین 3 تا 4 هزار دلار و رشته های علوم و ساینس از سالی 1500 دلار تا 3000 دلار می باشد. 
از سال 2015 به بعد، رشته های پزشکی و دندانپزشکی و تخصص های آنان آزمون ورودی NEET  (نیت) دارند. 

تحصیل در دانشگاه هند


بیشتر افرادی که علاقه به تحصیل در کشور هند را دارند یکی از ۳ رشته‌های مهندسی، فناوری اطلاعات، و داروسازی را انتخاب می‌کنند زیرا هند در این ۳ رشته پشتوانه علمی بالایی دارد.
کشور هندوستان دارای ۲۳ دانشگاه برتر است که ۹ تا از آنها جز فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند و از میان این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه دهلی، کلکته، بمبئی، دانشگاه علوم کشاورزی بنگلور و بنارس اشاره کرد. وزارت علوم و تحقیقات و فناوری ایران به طور کلی 76 دانشگاه در کشور هند را مورد تایید قرار داده است. که از این تعداد 6 دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی در گروه الف (که هر کدام از  این موسسات تحقیقاتی یا دانشگاهها دهها دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی دیگر را زیر مجموعه خود دارند)، 26 دانشگاه در گروه ب و 44 دانشگاه در گروه ج در سال 2024 در لیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته اند. 
دانشگاه‌های تایید شده دارای رشته‌های مدیریت، فناوری صنایع غذایی، کشاورزی، اقتصاد، بیوتکنولوژی، علوم اجتماعی و علوم مهندسی می‌باشند.

تحصیل در مدارس هند


تحصیل در مدرسه‌های هند از سن ۵ سالگی شروع می‌شود. از سن ۶ سالگی مقطع ابتدایی شروع شده و به مدت ۸ سال ادامه پیدا می‌کند. یعنی در این دوره رده سنی کودکان ۶ تا ۱۴ سال را  تحت پوشش خود قرار می‌دهد به طوری که دانش آموزان از کلاس اول ابتدایی تا کلاس هشتم را در آنجا میگذرانند.
ناگفته نماند که ایالت‌های کشور هند موظفند مطالب آموزشی را به صورت رایگان به کودکان ۶ تا ۱۴ سال آموزش دهند.

تحصیل در مدارس خصوصی هند


همانطور که می‌دانید در تمام مدارس‌ خصوصی کشورها امکانات بالایی را برای توسعه ویژگی‌های شخصیتی کودکان فراهم می‌کنند. اما برای به حقیقت پیوستن این اهداف باید هزینه کرد که این موضوع هزینه‌های بالایی را برای خانواده کودکان در بر می‌گیرد. (آموزش در کلیه مدارس خصوصی به زبان انگلیسی می باشد). 
این در حالی است که مدارس دولتی امکانات کمتری به نسبت مدارس خصوصی دارند ولی تمام آموزش‌ها در مدارس دولتی بصورت رایگان تا پایه هشتم ارائه می شوند. در اکثر قریب به اتفاق استانها (ایالت ها) آموزش به زبان هندی است مگر استانهایی که دارای زبان محلی خود می باشند مانند: استان کاناتاکا، استان تامیل نادو و ....... 
در سیستم آموزشی جدید آموزش و پرورش هندوستان که از سال 2023 شروع شده است،  همچنین بر همین اساس و سیاست جدید آموزشی که توسط دولت آقای مودی اتخاذ شد. از سال 2023 ساختار 10 + 2 در سیاست جدید آموزش و پرورش به طور کامل حذف شده است و برنامه های درسی آموزشی کشور هندوستان 5 + 3 + 3 + 4 خواهد بود. و بیشتر مدارس دولتی دروس ریاضی و علوم را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. این سیستم بر پایه حمایت بیشتر از مدارس دولتی و رقابت با سیستم ها و متدهای جدید آموزشی دنیا ارائه شده است. 
اشخاص سطح پایین جامعه از مدارس دولتی اسفاده می کنند. 
در همین راستا، خانواده‌هایی که درآمد کمتری دارند نیز تلاش می‌کنند تا کودکان خود را به مدرسه‌ خصوصی بفرستند. 


دلایل انتخاب دانشجویان برای تحصیل در هندهزینه‌های پایین شهریه دانشگاه
آموزش زبان انگلیسی 
بدون نیاز به مدرک زبان
مخارج زندگی اعم از هزینه خوراک، پوشاک مسکن مناسب است.
دانشگاه‌های این کشور بین المللی و معتبر هستند.
دارای استانداردهای آموزشی بالا و اعتبار بالای دانشگاه‌ها در دنیا
هزینه‌های مناسب لوازم التحریر
وجود تنوع زیاد در رشته‌ها و گرایش‌ها
داشتن اساتید بسیار خوب
داشتن مردم بسیار اجتماعی و ساده

کار دانشجویی در هندتوجه شود که داشتن کار دانشجویی در کشور هند امکان پذیر نیست. زیرا این کشور با وجود جمعیت زیادی که دارد با مشکل کمبود کار مواجه است. درواقع تنها افرادی که دارای ویزای کاری هستند اجازه انجام کار در هند را دارند.
درآمد حاصل از کار در هند بسیار پایین است به همین سبب بسیاری از دانشجویان تمایلی به کار کردن ندارند.

کلام اخر 


همانطور که می‌دانید کشور هند دومین کشور پر جمعیت در جهان به شمار می‌رود به همین سبب اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید باید بدانید که گزینه مناسبی را برای تحصیل و زندگی خود انتخاب کرده‌اید زیرا همانگونه که در مقاله ذکر شد مخارج تحصیل و زندگی در این کشور بسیار پایین است. اما اگر جز آن دسته از افراد هستید که به غیر از تحصیل در هند قصد کار کردن در آنجا را نیز دارید باید بدانید که کمبود شغل و درآمد سرانه پائین، شرایط پیدا کردن کار را برای شما غیر ممکن یا بسیار سخت می کند. امیدواریم مطالب ذکر شده در این مقاله برایتان مفید واقع گردد.